تحقیق در مورد اپیدمیولوژی محیطی

بسیاری از اپیدمیولوژی محیطی بر مسیرهای علّی مرتبط با قرار گرفتن در معرض محیطی و عوامل خطر با پیامدهای سلامتی تمرکز دارد. به عنوان مثال، ممکن است به دنبال درک درجه ای باشیم که تنوع در قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا یا آب، عوامل شیمیایی، ناقلان بیماری یا تشعشع، تغییرپذیری در نتایج را در یک جمعیت توضیح می دهد. در موارد دیگر، ممکن است به دنبال درک درجه ای باشیم که عوامل خطر یا محافظت کننده مانند فعالیت بدنی، شدت علائم ناشی از سطح معینی از قرار گرفتن در معرض را واسطه می کند. متأسفانه، ارزیابی این ارتباطات با استفاده از ابزارهای سنتی می‌تواند دشوار باشد، زیرا گزارش‌دهی خودکار نوردهی‌های متوسط در بازه‌های زمانی طولانی اغلب نادرست است و نمی‌تواند تأثیرات روابط پاسخ غیرخطی دوز را نشان دهد. در عین حال، گزارش دقیق خود از این موضوعات اغلب به شدت سنگین، و اغلب ناقص و اغلب نادرست است.

ابن سینا با استفاده از سه ویژگی متمایز، راه‌حل‌های مبتنی بر گوشی‌های هوشمند را برای بسیاری از چالش‌های اپیدمیولوژی محیطی سنتی ارائه می‌کند:

 • استفاده از مجموعه قوی حسگرهای تلفن هوشمند.
 • استخراج اطلاعات از شرکت کنندگان با استفاده از ارزیابی های لحظه ای اکولوژیکی (EMAs) و بررسی های محیطی فعال.
 • امکان ایجاد رابط های کاربری خاص برای مطالعه.

بسیاری از این ارزیابی‌ها به شدت به داده‌های موقعیت مکانی مرتبط با سایر منابع داده خارجی وابسته است. به عنوان مثال، داده‌های مکان جمع‌آوری‌شده توسط ابن سینا برای یک مطالعه معین می‌تواند به پایگاه‌های داده یا داده‌های زنده از ایستگاه‌های پایش محیطی یا نتایج نمونه‌برداری که اطلاعاتی مانند سطوح UV، SOx، NOx و CO، سطوح انتروکوکوس، یا تعداد جمعیت پشه‌ها را ارائه می‌دهد، پیوند داده شود. در موارد دیگر، پایگاه‌های اطلاعاتی مرتبط با داده‌های مکان ممکن است شبه ساکن باشند، برای مثال، مکان‌های تبلیغات تنباکو، یا سطوح آلودگی خاک یا آب‌های زیرزمینی. روش دیگر، برخی از تحقیقات ممکن است بر قرار گرفتن در معرض محیط‌های خاصی مانند انبار خوراک خاصی که کیفیت هوای نامطلوب را نشان می‌دهد، متمرکز شود. در مواردی که اثرات نوردهی وابسته به زمان وجود دارد، ممکن است تکیه بر حس فعال تلفن هوشمند از فرکانس‌هایی که شرکت‌کننده با آن استراحت می‌کند مفید باشد.

علاوه بر ارزیابی چنین سطوح متوسط گسترده ای از مواجهه ها، برخی از مطالعات از گزارش مشارکت فعال ریسک های تحقق یافته سود می برند. به عنوان مثال، کشف کنه در بدن شرکت‌کننده، قرار گرفتن در معرض سطوح مشخص گازوئیل یا سایر بخارات یا دود تنباکو، قرار گرفتن در معرض پوست با مواد پتروشیمی، یا حتی مواجهه با انواع خاصی از پیام‌ها یا تبلیغات (مثلاً برای تنباکو، فست فود، و غیره.).

علاوه بر اطلاعات فوق در مورد مواجهه ها، توضیح مسیرهای علّی مؤثر بر پیامدها اغلب بر شواهد مربوط به رفتارهای محافظتی و مخاطره آمیز متکی است. برای مثال، وقتی شرکت‌کننده‌ای در طول شب در منطقه‌ای که بار زیادی از بیماری ناشی از پشه را نشان می‌دهد به بیرون سفر می‌کند، پرسش‌نامه‌های تلفنی ابن سینا ممکن است این سوال را مطرح کند که آیا آن شرکت‌کننده لباس‌های دافع پشه و لباس‌های محافظ مناسب می‌پوشد. در طول فصل کنه پرخطر که در آن مکان شرکت‌کننده نشان‌دهنده حضور در یک منطقه روستایی یا بیابانی است، ابن سینا ممکن است بپرسد که در صورت وجود، از کدام روش‌های حفاظت شخصی پاسخ‌دهنده استفاده کرده است، مانند استفاده از شلوار و آستین بلند، انداختن شلوار در داخل. جوراب، خود را برای کنه چک می کنند. وقتی شرکت‌کننده‌ای که احتمالاً در اواسط روز بیرون از خانه است ثبت می‌شود، ابن سینا ممکن است در مورد استفاده از سطوح محافظ ضدآفتاب، کلاه و لباس‌های محافظ پرس و جو کند. از طرف دیگر، هنگام در نظر گرفتن قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، ابن سینا ممکن است در مورد استفاده از ماسک‌های تنفسی و روسری محافظ پرس و جو کند.

یکی دیگر از حوزه های کلیدی شواهدی که توسط سیستم سلامت ابن سینا به آن پرداخته شده است، مربوط به سلامت و پیامدهای رفتاری است. از نظر پیامدهای سلامت، در حالی که پیامدهای بالینی اغلب مورد توجه هستند، در برخی موارد چنین پیامدهایی به طور موثر توسط مجموعه داده های دیگر ثبت می شوند. از طریق تلفن، پرسشنامه‌ها و خودگزارش‌دهی شرکت‌کنندگان فعال می‌توانند نه تنها پیامدهای بالینی بلکه تحت بالینی را نیز ثبت کنند. به عنوان مثال می توان به خس خس سینه و سرفه، آفتاب سوختگی، معده درد، حالت تهوع/استفراغ و سردرد هایی اشاره کرد که خیلی خفیف هستند و نمی توانند باعث مراقبت از طرف پاسخگو شوند، اما تأثیر نامطلوبی دارند. کیفیت زندگی و گاهی اوقات (مثلاً با آفتاب سوختگی) خطر عوارض بعدی را به همراه دارد. در حالی که مطالعات سلامت ابن سینا می‌تواند به شرکت‌کنندگان اجازه دهد تا چنین اطلاعاتی را از طریق برنامه گزارش دهند، اغلب مزیت قابل‌توجهی با ارائه پرسشنامه‌ها برای پرس و جو در مورد وقوع چنین پیامدهای سلامتی، چه به عنوان EMA در زمان‌های تصادفی یا در زمان‌بندی خاص (مثلاً در عصرهای تابستان برای پشه‌ها، یا در فصل اوج کنه‌ها)، یا در EMA‌هایی که توسط عوامل خاصی ایجاد می‌شوند (به عنوان مثال، شناسایی شبکه‌های WiFi مرتبط با ارائه‌دهندگان بهداشت که نشان‌دهنده مراقبت‌های احتمالی است).

برای برخی از تحقیقات در زمینه بهداشت محیطی، نتایج رفتاری نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، به عنوان مثال، آنهایی که شامل رفتارهای محافظتی و خطرآفرین هستند. برای مثال، محققان ممکن است بخواهند تأثیر توصیه‌های ارسال شده یا رسانه‌ای را بر قرار گرفتن در معرض، مانند حمام کردن در ساحل، حضور در فضای باز در هنگام سحر و غروب، یا رفتارهای محافظتی شخصی در برابر کنه‌ها مطالعه کنند.

ظرفیت ابن سینا برای استخراج اطلاعات در مورد مواجهه با سلامت، خطرات و رفتارهای محافظتی، و نتایج تحت بالینی و بالینی می‌تواند بینش‌های بسیار قدرتمندی را ارائه دهد. به عنوان مثال، می‌توانیم میزان قرار گرفتن در معرض انبارهای خوراک را بررسی کنیم که وقوع سرفه و خس‌خس سینه گزارش‌شده را افزایش می‌دهد، یا اینکه کدام یک از عوامل شیمیایی پیش‌ساز مهم سردرد هستند. از طرف دیگر، برای آن شرکت‌کننده، ممکن است بتوانیم درجه‌ای که وقوع آفتاب‌سوختگی با عدم رعایت رفتارهای حفاظتی شخصی (مثلاً استفاده از کلاه، ضد آفتاب و لباس مناسب) مرتبط است را حس کنیم.

نمونه مشکلات و سوالاتی که می توان به آنها پرداخت

 • تا چه اندازه تنوع در مواجهه شدن تنوع در نتایج درون جمعیت را توضیح می دهد؟
 • تأثیر مواجهه بر علائم در زیرگروه های مختلف چقدر نزدیک است؟
 • سایر عوامل استرس زا یا عوامل خطر یا محافظت کننده (مثلاً فعالیت بدنی) تا چه حد در شدت علائم مشاهده شده از یک مواجهه مشخص نقش دارند؟
با مدل سازی پویا:

یک مداخله (حذف منبع نقطه X، استفاده از وسایل حفاظت فردی، تهویه پیشرفته و غیره) چقدر به کاهش بار عفونت در جمعیت کمک می کند؟

موارد راه حل

 • تشخیص قرار گرفتن در معرض خطرات زیست محیطی مانند کیفیت پایین هوا [به عنوان مثال، دود گازوئیل]، کنه، پشه، تبلیغات طرفدار تنباکو یا پیام رسانی.

 • تشخیص خودکار برخی از وضعیت‌های خطر مانند بودن در انبار خوراک، بیرون بودن، شنا کردن در اقیانوس. به طور معمول، شدت این وضعیت خطر با پیوند متقابل با پایگاه داده دیگر (به عنوان مثال، اطلاعات UV، گزارش سطوح آلاینده از سنسورهای محیطی) شناسایی می شود.

 • امکان گزارش دستی از وضعیت خطر خاص که به طور خودکار قابل تشخیص نیست، مانند پوشیدن آستین کوتاه، پوشیدن مواد دافع پشه.

 • تجربه علائم تحت بالینی که در غیر این صورت گزارش نمی شود، به عنوان مثال، خس خس سینه و سرفه، معده درد، آفتاب سوختگی، تهوع/استفراغ، سردرد.

 • اطلاعات قابل اعتماد تر در مورد زمینه نوردهی از طریق حسگرها (موقعیت، زمان، بلوتوث): کجا، چه زمانی، با چه کسی.

همه حقوق محفوظ است

© 2024 Ebn-E-Sina Research

استفاده از داده ها برای پیشرفت علم.